Afitap’ın Nice/Fransa Proje Deneyimi

Afitap Bulut

Merhabalar, ben Afitap Bulut, bir akademisyen ve proje uzmanıyım.

14-22 Kasım 2021 tarihleri arasında Fransa/Nice yakınlarında bulunan Cabris’te gerçekleşen Empact ++ Erasmus eğitim kursuna ANKA aracılığıyla katıldım. Sivil Toplum Örgütlerinin (NGO) Yönetimi konulu eğitime katılabileceğim haberini aldıktan hemen sonra ANKA ve birlikte gideceğim 2 arkadaşımla iletişim kurarak gerekli tüm işlemleri tamamladık. Bu eğitim, projenin birinci aşaması idi. 4-12 Ocak 2022’de Yunanistan/Atina’da DEOR (Sonuçların Yaygınlaştırılması ve Kullanılması) ve İletişim Stratejileri üzerine ikinci eğitim kursumuz gerçekleşecek. Ona da katılım sağlayarak bir tanesi bile çok faydalı olan bu projeden daha fazla fayda sağlayabileceğiz.

Fransa’da gerçekleşen eğitim kursumuzdan bahsetmek istiyorum. 14 Kasım 2021 tarihinde Nice’te, proje katılımcısı arkadaşlarımızla proje koordinatörlüğü tarafından belirtilen yer ve saatte buluşarak tanıştık ve bir akademisyen rehberliğinde Nice’in tarihi ve bugününe ilişkin 2 saat süren bir Nice gezisi yaptık. Tarihe yolculuk hepimiz için çok keyifliydi. Ardından hep birlikte eğitim süresince kalacağımız Cabris’e gittik. Proje ekibi ve 10 ülkeden gelen katılımcılarla tanıştık. 7 gün boyunca grup dinamizmine, ekip çalışmasına odaklanılan yoğun bir eğitim aldık. Sivil toplum kuruluşlarında yönetim ve organizasyon, stratejik yönetim, liderlik, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, risk yönetimi, varlık yönetimi, kalite yönetimi, motivasyon konularında bilgi aldık, birçok uygulama ve deneyim öğrendik. Tüm eğitimler alanında gerek teorik gerekse uygulamalar açısından oldukça donanımlı bir eğitmen tarafından verildi. Eğitimin en önemli katkılarından biri informal eğitim metotlarının kullanılması idi. Eğitim kurumlarımızda derslerde genellikle geleneksel öğretme metotları kullanılmaktadır. Bu kursta oyun, rol oynama, simülasyon, beyin fırtınası, drama tekniklerinin olduğu 50’ye yakın öğretme metodunun kullanımı konusunda bilgi ve deneyimimi arttırma şansı buldum. Bu metotları bir akademisyen olarak mümkün olduğunca çok kullanacağım için kurstan sağladığım fayda çoğalarak artacaktır.

Eğitim kursuna Fransa, Almanya, Letonya, İspanya, Romanya, Portekiz, Estonya, Yunanistan, Polonya ve Türkiye’den katılan arkadaşlarımızla eğitimin yanısıra güzel arkadaşlıklar da kurduk. Gelecek yıllarda ortaklaşa hazırlayabileceğimiz projeler ve etkinlikler hakkında konuştuk. Bu nedenle ANKA desteğiyle katıldığımız bu kurs sadece eğitim almamıza değil birçok gençlik çalışanıyla tanışmamıza ve işbirliği yapmamıza da ortam sağladı. Umarım ki birlikte birçok proje hazırlayarak bizler de katkı sunabiliriz gençliğe…

Ve elbette kültür gecesi… Kültür gecesi için Türkiye’den hazırlıklı gittik. Çeşitli ikramlar hazırladık ve hikayeler… Kültür gecesinde tüm arkadaşlarımıza oluşturduğumuz stantlarda kısaca tanıtım yaptık, onların tanıtımlarını dinledik ve izledik. Ve sonra geleneksel müziklerimizi danslar eşliğinde hep birlikte paylaştık. Halay çektik, çiftetelli ve zeybek gösterisi yaptık, diğer ülkelerin geleneksel danslarını hep birlikte gerçekleştirdik. Oldukça keyifli geçen kültür gecesi proje ekibi ve tüm katılımcıların arasındaki bağı da güçlendirmiş oldu.

Write a Message