Haftanın Blogu-Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) yeni adıyla ESC (European Solidarity Corps )nedir?

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan EVS-ESC ile 18-30 yaşları arasında yüzlerce gencin mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler. Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Ulusal ajans tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık cüz’i bir cep harçlığı da verilmektedir.

Peki kimler başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Ancak, ülkemizde 17 yaşındaki bir gencimizin aile izni v.b. resmi. işlemler nedeniyle genellikle 18 yaşındaki gençlerden başvuru alınmaktadır. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi, iş sahibi olak vs.)

Başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle ‘’http://europa.eu/youth/evs_database’’ adresinden bir gönderici kuruluş bulmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz ili seçip gerekli ilerlemeleri yaparsınız. Sonra ev sahibi kuruluş bulmak için ‘’http://europa.eu/youth/evs_database’’ adresine tıklayarak gitmek istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Ya da kendi ilinizdeki herhangi bir gönderici bulduktan sonra o gönderici kuruluşun yürüttüğü projeler aracılığıyla da harekete geçebilirsiniz.

Ek olarak Bu konuda aktif paylaşımlar yapan facebook grupları mevcuttur. Oradan başvuruları takip edebilir, başvurabilirsiniz.

AGH ile Neler karşılanıyor?

  • Ülkenizden EVS-ESC yapacağınız ülkeye gidiş ve dönüş olmak üzere yolculuk masraflarınız karşılanır.
  • Vize masraflarınız karşılanır.
  •  sigortanız yapılır. Bu sigorta çok kapsamlı bir sigortadır. Bu sigorta ile estetik ameliyatlar dışında her türlü sağlık sorununuzu tedavi ettirebilirsiniz.
  • Gittiğiniz ülke de size diğer gönüllüler ile birlikte bir ev tutulur, bu evin tüm masrafları da karşılanır. Bazı durumlarda üniversite yurdunda ya da bir aile yanında da konaklayabilirsiniz, bu başvurunuz sırasında ev sahibi kuruluş tarafından size belirtilir.
  • Ev sahibi kuruluş tarafından günde 3 öğün olmak üzere yemeğiniz verilir. Ya da bunun yerine size aylık bir ödeme yapılır ve yemeğinizi kendiniz yaparsınız.
  • Ev sahibi kuruluş tarafından her ay olmak üzere size her ülkeye göre değişen miktarlarda cep harçlığı verilir. Bu para sizin kişisel harcamalarınız içindir ve her ülke için özellikle hesaplanmıştır
  • Acil durumlarda ülkenize dönmeniz gerektiğinde yolculuk masraflarınız karşılanır. Hastalanırsanız ve ailenizin yanınıza gelmesi gerekirse, onlarında yolculuk masrafları ve giderleri karşılanır.
  • Gönüllülük  sürecinizde size ücretsiz dil desteği sağlanır. Bu özel bir dil kursu, özel bir öğretmen, gönüllü bir öğretmen tarafından verilebilir.
  • Gönüllülük süreciniz sırasında ev sahibi kuruluş sizinle 7/24 ilgilenecek bir mentor görevlendirecektir. Bu kişinin sorumluluğu her türlü sıkıntınızda ve acil durumlarda size yardımcı olmaktır

Youthpass

Youthpass sertifikası Erasmus+ Gençlik Programında gerçekleştirilen projelere katılanlara verilir. Bu sertifika Erasmus+ Gençlik Programı tarafından fonlanan projelerin katılımcılarının projelerde neler yaptıklarını ve neler edindiklerini göstermek için hazırlanan bir araçtır. Youthpass sertifikası gençlerin katıldıkları projede elde ettikleri beceri ve yeterlikleri tanımlayarak gelecek kariyerleri açısından önemli bir belge niteliği taşır.

Kaynakça: http://www.ua.gov.tr/       ,      https://erasmusplus.ibb.istanbul/agh-evs/

Şamil ŞAHİN

Write a Message