Dostluk köprüleri inşa edilen proje: Dig’IT ON!

Gamze Kaya

Bonjour!

Ben Gamze. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim. İlk Erasmus+ projem Anka sayesinde Lüksemburg,Weicherdange’da gerçekleşti!🥳

Belçikaya iniş yaptık ve ev sahini kuruluş bizi 3 saat otobüs yolculuğuyla Lüksemburg’a götürdü.

Weicherdange’ı Google da ilk arattığımda “eee köy burası” diye tepki vermiştim ama asla bu kadar büyüleyici bir doğaya sahip olacağını düşünemedim. Sabahları bol bol yürüyüş yaptığımız, sessionlardan sonra tamamen ücretsiz olan toplu taşımayı kullanıp şehir merkezini keşfettiğimiz mükemmel bir hafta oldu. Kendimi Anne with an E dizinde gibi hissettiğim bir haftaydı. Gözünün alabildiğine yeşil ve bir o kadar modern sistematik bir kasaba.

Projeye Romaya, Yunanistan, Polonya, Litvanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Lüksemburg’dan gelen gençler buluştu. Hepimiz dünyanın farklı bölgelerinden gelmiş olsak da duvarlar değil köprüler inşa ettik. Yunan arkadaşlarımızla “cacık” ve “caciki” ya da “lokum” ve “lokumi” gibi ortak değerlerimiz varken sınırlar kimin umrunda ! 

Kültür gecesi favori günümdü. Her ülkenin kendi kültürünü tanıttığı ve tatlarını sunduğu sonunda Tarkan’nın “Şımarık” şarkısının neredeyse bütün ülkelerce ezbere söylendiği unutulmaz bir geceydi. Pişmaniye ve lokum herkesin favorisi oldu! Kesinlikle en favori masa bizdik. Kültür gecesinde Türkiye sunumunu yaptıktan sonra birçok arkadaşımızdan çok duygulandıklarına dair geri dönütler aldık. Daha fazla tanımak istediler ve daha fazla anlattık biz de ülkemizi onlara.

Dig it On konu başlığı altında yoğun bir maratonu geride bıraktık. 21yy da dijitalleşmenin karşı konulamaz gücünde geçenlerin etkinliğini tartıştık. Gençler olarak nasıl daha fazla karar alma sürecine katkıda bulunabiliriz bunu tartıştık. Gençler için Avrupa fırsatlarını derinlemesine inceledik. Staj, gençlik değişimi, gönüllülük gibi yurtdışı projelerini nasıl bulabileceğimizi keşfettik. Avrupa Parlementosu Simülasyonu gerçekleştirdik. Proje bitiminde birçok arkadaşımızla beraber Belçika’ya gidip Avrupa Parlementosunu ziyaret ettik. Ev sahibi kuruluşumuz sayesinde sayısız katedraller ve müzelere ücretsiz giriş yaptık. 😌

Write a Message