Empact++ Projesinin ikinci ayağı: Afitap’ın Yunanistan Projesi Deneyimi

Afitap Bulut

Merhabalar, ben Afitap BULUT, bir akademisyen ve proje uzmanıyım.


14-22 Kasım 2021 tarihleri arasında Fransa Nice yakınlarında bulunan Cabris’te gerçekleşen Empact ++ Erasmus eğitim kursuna ANKA aracılığıyla katılmıştım. Projenin ikinci ayağındaki eğitim kursu ise 4-12 Ocak 2022’de Yunanistan/Atina’da DEOR (Sonuçların Yaygınlaştırılması ve Kullanılması) ve İletişim Stratejileri gerçekleştirildi.

Bu yazıda Yunanistan’da katılım sağladığım eğitim kursu hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum. 04 Ocak 2022’de projenin uygulama yeri olan Nea Makri’de konaklama tesisinde katılımcı arkadaşlarımızla biraraya geldik. Fransa’dan sonra tekrar buluşmak hepimiz için çok güzel oldu. Bu eğitim kursuna Covid nedeniyle katılamayan arkadaşlarımız yerine farklı ülkelerden yeni arkadaşlar ile eğitim kursumuza devam ettik. 7 gün süren bu eğitimde iç mekan ve dış mekanda çeşitli aktiviteler gerçekleştirdik.

Eğitim boyunca Covid önlemlerinin alınmış olması ve buna önem verilmesi bizim için rahatlatıcı bir husus oldu. İletişim stratejilerine yönelik uygulamalı çeşitli eğitimler aldık ve bunların hepsi bizler için çok faydalı oldu. Dijital bir çağda NGO’ların ve ilgili kuruluşların projelerini ve uygulamalarını hangi iletişim araçlarıyla, nasıl, ne zaman gerçekleştirebileceklerine ilişkin farklı yöntemlerle uygulamalı eğitim
aldık. Her eğitim konusunda ekip çalışması ile uygulamaların yapılması güzel bir sinerjinin oluşmasına ve devam etmesine katkı sağladı.

Eğitimlerin dışında yine oyunlar, sohbetler hepimiz arasındaki arkadaşlığı geliştirdi. Ayrıca Fransa’dayken söz verdiğim Devrek Beyaz Baklavasını arkadaşlarımıza götürdüm. Birlikte Türk kahvesi ve sohbet eşliğinde baklavalarımızı da yedik. Proje koordinatörü Coconutwork ekibi ve eğitmenimizin gayretleri ile harika bir eğitimi tamamladık. Bir akademisyen olarak öğrencilerimle gerçekleştireceğim derslerde uygulayabileceğim çok sayıda öğretme tekniğini öğrendim ve dijital araçları kullanma becerisini kazandım. Fransa’daki kurstaki kazanımlarımıza ilave olarak elde ettiğim becerileri geliştirerek devam ettirmenin heyecanını yaşıyorum.

Eğitim kursuna Fransa, Almanya, Letonya, Romanya, Portekiz, Estonya, Yunanistan, Polonya , İtalya, Hollanda, İsveç ve Türkiye’den katılan arkadaşlarımızla kurduğumuz güzel bağ halen devam ediyor. Gelecek yıllarda ortaklaşa hazırlayabileceğimiz projeler ve etkinlikler hakkında konuştuk.

Bu fırsatı sundukları ve gerek kurs başlamadan önce gerek kurs sırasında bizleri yalnız bırakmayan için ANKA’ya, Koordinatör kurum Coconutwork’a ve tüm ekibine çok teşekkür ederim.

Write a Message