Emre’nin Nice/Fransa Empact++ Proje Deneyimi

Emre Çimen

Merhabalar ben Emre Çimen, ilk ayağı Fransa, Cabris’te ikinci ayağı ise Yunanistan, Nea Makri’de gerçekleşen Empact++ Eğitim Kursuna katıldım. Projenin ilk ayağı olan Yunanistan’da daha çok, proje ve sivil toplum kuruluşlarının yönetimi üzerinde durduk. Ve bu süreçte normal şartlar altında öğrenemeyeceğimiz bilgileri öğrendik. Ayrıca pratik yapma şansını da bulduk. Benim teknik bir geçmişim olduğundan dolayı fazlasıyla bilgilerin içinde kaybolacağımı düşünmüştüm fakat eğitmenimizin bilgileri en anlaşılabilir yollarla anlatması her bir ayrıntıyı detaylıca öğrenmemi sağladı.

Kaldığımız yere değinmek gerekirse harika manzarası olan bir otelde harika bir ekiple konakladık. Ve her sabah Cannes’in eşsiz manzarasına uyandık. Tabii ki bu da bizi motive eden ayrı bir detaydı.  

    Projenin Yunanistan ayağında ise dijital ürünleri projelere adapte etme ve efektif kullanma üzerinde yoğunlaştık. Her bir aracı en etkin şekilde kullanabilme ve doğru dijital araçları bulmanın ne kadar önemli olduğunu, bunların proje içerisinde neleri nasıl değiştirebileceğini deneyimledik. Ayrıca web tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve hatta web sayfalarının nasıl oluşturulduğunu da eğitmenimiz tarafından bilgilendirildik.

Yunansitan’da kaldığımız yer ise küçük bir sahil kasabası olan Nea Makri’de sahile çok yakın olan bir oteldi. Haliyle denizin bu kadar yakın olduğunu bilmek bu proje içindeki en büyük motive edici etkenlerden biriydi.

Ayrıca projenin iki ayaklı olmasından dolayı grup birbirine fazlasıyla bağlandı ve belki de çok uzun yıllar sürecek dostluklar edindik. Projeden aylar sonra bile projeden üç arkadşımı Romanya’da gördüm ve bunun üstüne yaz tatili için planlar yaptık. Bence Erasmus’un en büyük motive eden yanlarından biri de bu çok uzun yıllar süren tarifi olmayan arkadaşlıklardır. Avrupa’nın bir çok ülkesinde, gittiğinde kalabileceğin, kalamasan bile sana eşlik edecek insanların olduğunu bilmek fazlasıyla mutlu eden bir durum. Ve bu uluslararası ortamı bir kere tecrübe etmek demek bir daha asla bu ortamdan uzak duramayacağın anlamına da geliyor.

Tam olarak bir yıl önce çıktığım bu Erasmus serüvenin böyle güzel bir proje ile bitmesinden dolayı çok mutluyum. Benim için unutulmaz bir proje olmasının bir sebebi de işe kabul aldığımı bu projede öğrenip bu mutluluğu oradaki insanlarla paylaşabilmek oldu. Ayrıca şuna da eminim ki projede tanışığımız her bir insan ayrı tecrübe ve bu tecrübeler benim hayatımın sonuna kadar kullanabileceğim, beni bugünkü ben yapan tecrübeler.

Projeyi gerçekleştiren Coconut ekibine bu harika projeyi büyük bir sorumlulukla gerçekleştirildikleri için ayrıca teşekkür ederim. En ufak bir sorunumuzu kendi sorunları gibi görmesinden de ne kadar güvenilir ve işlerini iyi yaptıklarını gösteriyor.

   ANKA’ya da nu şansı verdiği için çok teşekkür ediyorum. Her Erasmus+ projesinden sonra kendimi daha farklı biri olarak görüyorum. En ufak bir şansınız varsa kesinlikle sonuna kadar gidip mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Write a Message