Erasmus+ 3

        Zeynep Topallı

Erasmus+, AB tarafından kişilerin kendilerini birçok alanda geliştirip deneyim kazanmaları için hazırlanmış bir birleşik programdır. Bu program sayesinde çeşitli öğrenci değişimleriyle kültürler arası iletişimi arttırıp aynı zamanda kişilerin sosyal ve dil anlamında gelişmesine büyük katkı sağlar. Dil öğrenmek sosyal ve kariyer anlamda büyük önem taşıyan bir unsurdur.

Dil eğitimi bildiğimiz üzere ülkemizde belli bir seviyede veriliyor fakat bir dili tam anlamıyla çözmek için o dilin ait olduğu kültürü öğrenmek ve o dili günlük hayatımızda en azından bir süreliğine aktif anlamda kullanmamız şart bu anlamda Erasmus bize bu imkanları veriyor. Bu tarz öğrenci programları milletler ve kültürler arası  iletişimi arttırarak ülkeler arası işbirliğine yarıyor. Erasmus projeleri insanların sosyal ve kariyer anlamda daha nitelikli ve başarılı olmasını sağlar. Dil ve kültür dediğimiz kavramlar uzun zamanla oluşmuş komplike yapılardır. Bir dili ve o dilin oluştuğu yerin kültür yapısını kavramak ya da yeni  ülkeler, yeni insanlar tanımak bize birbirinden farklı kapılar ve pencereler açmakla birlikte dünyaya olan bakış açımız değiştirecektir. Ki bu bakış açıları yalnız bizlere değil hayatımızın geri kalanında edindiğimiz tecrübeleri başka insanlara aktararak ülkemizde sanat, bilim vb. alanlarda genel ve bireysel anlamda yararlar sağlayabiliriz. Bu programın dil ve kültür dışında insani ilişkilerimiz kuvvetlendirmek gibi artı bir özelliği  de  mevcuttur. Çeşitli aktiviteler yapıp hem vaktimizi güzel geçirmemizi sağlayıp hem bilgi birikimi açısından bize yeni tecrübeler kazanmamız için güzel bir imkân sağlar. Aynı zamanda gittiğimiz yerlerden yeni insanlar tanıyıp güzel dostluklar kurmamız ve ülkemizi insanlara tanıtmamızı sağlar.

Sonuç olarak bu projeler yabancı dilimizi geliştirme ve yeni kültürle tanıştırıp  hayatımızın eğitim, sosyal, kültürel, iş hayatı ve daha birçok alanında bize sayılamayacak kadar olanak sağlayıp her alanda nitelikli olmamıza yardımcı olur.

Write a Message