Hamburg’da Bir Hafta

Merhaba herkese benim adım Musab. Ondokuz Mayıs Üniversitesi 4. Sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim. Ben 2020 Eylül ayında Anka Gençlik Derneği sayesinde Hamburg’da Urbanviolence konulu Erasmus projesine katıldım.

Öncelikle uçak biletlerinden tut her ayrıntısına kadar her zaman bize inanılmaz derecede yardımcı oldu bu kurum. Her zaman bu pandemi sürecinde de dahil olmak üzere bize sürekli nasıl olduğumuz soruldu ve güzel ilgi gösterildi yurt dışında olsak bile yalnız hissettirmediler bize. Oraya vardığımda diğer kurumların her zaman bu kadar yardım etmediklerini fark ettim. O yüzden bunu başta belirtmek istedim.

Yurt dışında katıldığım ilk projem oldu bu. Açıkçası beklentimin ne olması gerektiği konusunda bir fikrim olmadığı için çok büyük bir beklenti ile gitmedim bu projeye lakin şimdiye kadar gitmiş olduğum tüm projeler arasında katıldığım en güzel proje buydu.

Konusuna gelince konumuz:^Şiddete dansla karşılık vermek^. Başta düşünce biraz garip gelebilen bir konumuz olsa da oraya gittiğimizde bizlere hazırlanan workshoplarda fark ettim ki aslında çok daha derin anlamı olan bir konu bu. Uluslararası aynı dilde konuşmadan vücut hareketlerle şiddete karşı olduğumuzu belirtmenin gerçek bir sanat işi olduğunu fark ettim. Dansın aslında ne kadar daha derin anlamlar barındırabileceğini öğrenmiş oldum bu projede. Diğer ülkelerdeki katılımcıların da farklı kültürleriyle bu konuyu harmanlayarak kendilerine özgün bir sonuç çıkarmaları da çok güzel bir renk kattı bu projeye. Workshoplarının bu kadar eğitici olacağını düşünmemiştim. Bazı workshoplar da katılımcılar tarafından hazırlanmıştı ve bunlar da çok eğitici idi. Hatta bir workshopumuzu da Begüm yönetmişti. Bu workshopta kendimizi zor durumda kalan kişilerin yerlerine kendimizi koyuyorduk ve bizlere sorular soruluyordu. Burada o kişilerin ne tarz sorunlarla karşı karşıya olduklarını fark ediyorduk kendimiz hiçbir zaman bu sorunlara karşılaşmasak bile. Şiddet sadece bizim bildiğimiz fiziksel şiddetten ibaret olmadığını anlamıştım bu şekilde daha çok psikolojik şiddetin de ne kadar yer edindiğini görmüş oldum insanların hayatlarında. Ben kişisel olarak Türkiye’de yaşayan bir erkek olarak bile kendimi Türkiye’de yaşasan kadınlarla karşılaştığımda ne kadar zorluklara karşı olduklarını orda da daha iyi fark etmiştim. Kişisel gelişim açısından bana çok şey katmış oldu bu workshopların çoğu genel olarak baktığımda.

Eğlenceye gelince de farklı milletlerle aynı ortamı uzun bir süre boyunca paylaşmak bence herkesin hayatında en az 1 kez yapması gereken bir olgu. Ben kişisel olarak yurtta da kaldım bir süre ve alışkınım kendi milletimdeki insanlarla birlikte bulunmayı ve düşüncelerimi paylaşmayı fakat orda farklı ülkelerden gelen insanlarla aynı şeyleri yapınca ne kadar farklı olabileceğini farkettim bunun. Çevrenin bizim düşünme şeklimizi ne kadar etkilediğini ve onları ne kadar farklı etkilediğini çok daha iyi anlamış oldum bu yönden. Uzun sohbetler kurmayı seven biri olarak oradaki insanlarla sadece genel konularla ilgili yaptığımız konuşmalar bile bana çok farklı bilgi ve tecrübe kattı başka yerde asla bulamayacağım.

Herkese kesinlikle tavsiye ediyorum böyle projelere katılmalarına ve Anka Youth’a tekrar teşekkür etmek istiyorum bana böyle bir fırsat sağladıkları için. 🙂

Muhammed Musab KIRIK

Write a Message