İki aşamalı inanılmaz bir eğitim deneyimi: Training Active Youth Workers in Anti- Discrimination Education

Sena Ören

Eğitimimizin iki aşamalı gerçekleşmesi ve ilk aşamasının Yunanistan’ın Stratoni kasabasında gerçekleşen, Türkiye dahil Avrupa Birliği üyesi birçok ülkeden 3’er katılımcının gelmesiyle gerçekleştirdiğimiz Erasmus+ projesinde hepimizin çözüm bulmak istediği sorunlar vardı. Her gün ayrı bir eğitim konusu ile gerçekleşen bu projede biribirinden farklı deneyimler ve tecrübeler yaşadık.

Eğitim programı oldukça dolu ve bir o kadar verimli geçti.

Eğitim arasında Stratoni’nin eşsiz manzarasına karşı oturup, denize girip, yeşil sokaklarında yürüyüş yaparak birçok anı biriktirdik.

Kültür Gecesi:

Erasmus projelerinin olmazsa olmazı, kültür geceleri.Her ülke kendi ülkesiyle alakalı bir sunum hazırladı ve katılımcılara kendi ülkelerinden bahsetti. Gece sonunda tüm ülkelerden getirilen yöresel lezzetler ile enerjimizin en yüksek noktasında danslar ve müziğin eşlik ettiği bir gece yaşadık. Bir başka ülkeden katılımcımızın getirdiği Poloraid ile unutamayacağımız anıları fotoğrafladık ve şuan kendi ülkemde çektiğimiz fotoğraflar odamın en güzel köşesinde yer alıyor. Baktıkça mutlu oluyorum… yani tüm gece boyunca dans edip, farklı yemekler yiyip, farklı ülkeler hakkında bilgi sahibi olup eğlendiğiniz bir gece… Mükemmeldi.

Bu eğitim projesi hakkında her şeyi anlatmam mümkün değil. Gerçekten “anlatılmaz yaşanır” deneyimlerimden biriydi.

30 farklı insanla tanıştığım, farklı kültürler farklı diller öğrendiğim, her konuda paylaşımda bulunabildiğim bir projeydi. Çok güzel arkadaşlıklar hatta dostluklar edindim.  Her gün, her olayda bir yeni şey öğrendim. Empati yapabilmeyi, çözüm odaklı düşünebilmeyi, grup olarak hareket edebilmeyi, farklı perspektiflerden bakabilmeyi deneyimledim.

ANKA Gençlik Derneği’ne ve çalışanlarına çok teşekkür ederim. Her zaman çok anlayışlı oldular. Melike ve Begüm Hanım her şekilde, her ihtiyacımızda saat kaç olursa olsun bize en iyi şekilde yardımcı oldular. Ben, bu derneğin artık bir üyesi olarak ANKA Gençlik Derneği’nin projelerinin sıkı takipçisiyim.  Genç olduğumuzu ve fırsatların peşinden koşmamız gerektiğini bir kez daha çok iyi anladım! Umarım herkes hayatında 1 kez bile olsa Erasmus+ kapsamında yurt dışında böyle güzel projelere gider. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Kasım’da Almanya da görüşmek üzere!

Write a Message