IN TURKISH ! Macaristan Sport 4 Youth Gençlik Değişimi Deneyim Aktarımı

                        by Burak ORTAÇ

Macaristan’ın Boldogkőváralja adlı küçük bir yerinde “Sport 4 Youth!” isimli projede Anka Proje Ekibi ile/sayesinde yer aldım. Proje, 28 Ağustos – 7 Eylül 2017 tarihleri arasında Romanyalı, Macar, Bulgar, Litvanyalı ve Türk katılımcılarla gerçekleşti. Bu projeye katıldığım andan itibaren, son gününe kadar bana kattığı onlarca etki oldu. Projeye “Anka Proje Takımı” son 3 gün kala ortak olmuşlardı ve katılımcı aramaya başlamışlardı. İşin ilginç kısmı ise projeye ortak oldukları gün Cuma, projenin başlangıç tarihi Pazartesi günü. Yani yeşil pasaportlu katılımcı bulup, belgelerinin de çoktan hazır olması gerekiyordu. Onları bu konuda çok tebrik ediyorum  çünkü tüm katılımcıları profesyonelce bir şekilde bulup projeye dahil ettiler. Benim de dahil olma sürecim bu şekilde başladı. Son 3 gün kala biletleri en uygun şekilde almaya çalışmak, bu durumu yönetebilmek çok önemliydi ve bunu başarmak dahi güzeldi!

Proje yerine ulaştıktan sonra koordinatör ekiple ve katılımcılarla tanıştık. Bu projelerin en sevdiğim tarafı farklı kültürlerde, farklı ortamlarda yetişmiş insanların bir arada olup vakit geçiriyor olması. Projenin ilk gününden itibaren spor aktiviteleri, spor oyunları ve kaynaştırıcı bir sürü oyun oynadık. Projede yemekler mükemmel olmasına rağmen bu kadar spor yapınca bedenimin dahi şekillendiğini söyleyebilirim! Bu projede Macaristan’dan, Romanya’dan, Litvanya’dan, Bulgaristan’dan bir sürü dost, hatta kardeş kazandım. Birlikte her akşam saatlerce oturup muhabbet ettik, şarkılar söyledik, vakit geçirdik. Ne kadar iyi vakit geçirirseniz zaman o kadar hızlı akar derler ya, benimkisi de o hesap, zaman sanki akıp gitti. Proje bitiminden sonra çoğu kişi bizi kendi ülkesine dahi davet etti ve bu durum beni çok mutlu ediyor.

Bu projede yer almamı sağlayan Anka Proje Takımı’na teşekkürlerimi sunuyor, bu başarıyla devam etmelerini umuyorum. Her şey için teşekkürler!

Write a Message