“International Mediation Through Sport”, Angouleme

Merhaba, ismim Burcu. 22-30 Kasım 2021 tarihleri arasında AnkaYouthNGO aracılığı ile bir projeye katılım gösterdim. “International Mediation Through Sport” adlı Projemiz Fransa’nın Angouleme kentinde düzenlendi. Bu benim erasmus+ proje kapsamında katıldığım ilk projeydi. Tatlı bir heyecanla yola çıktık ve proje şehrimize uzun bir yolculuktan sonra nihayet ulaştık. Vardığımızda projedeki diğer katılımcı arkadaşlarımızla tanıştık. Daha sonra, kültürel gecede yemeklerle ve müziklerle kendi kültürümüzü tanıtıp başka kültürleri öğrenerek çok güzel vakit geçirdik.

 Proje etkinliklerini gerçekleştirirken dünya genelinde insanların farkındalık kazanması gereken birçok hassas konuya özenle değinerek, farklı aktiviteleri bu konuların ana fikrine ulaşmak için bir araç olarak kullandık. Her gün farklı workshoplar, birçok farklı etkinlikler gerçekleştirdik ve bu etkinlikleri gerçekleştirirken aslında farklı milletlerden farklı yaşlardan da olsak bazı konularda biz gençler olarak nasıl fikir birliği sağlayabildiğimizi ve gelecek nesillere nasıl daha iyi bir dünya bırakmak istediğimizi gördüm. Aynı zamanda projeyi gerçekleştirdiğimiz şehrin güzelliklerini keşfetmemiz için de bazı grup çalışmaları düzenlendi. Bu çalışmalar neticesinde de Angouleme’yi ve buranın yerel insanını tanıdık.

 Angouleme gerçekten beklentimin bir hayli üzerindeydi. Bu şehrin gerçekten farklı bir ruha sahip olduğunu söyleyebilirim. Zaten şehir çizgi romanlar şehri olarak biliniyor. Hangi sokağına girseniz sizi şaşırtacak ve hayran bırakacak başka bir çizgi roman grafitisi görebileceğinizin garantisini veriyorum. Çizgi roman tarihini anlatan bir de çok hoş ve etkileyici bir müzesi var. Gitmeyi düşünenlerin mutlaka ziyaret etmesini öneririm bence şehrin ruhunu kavramak için çok önemli. Angouleme’nin yerel insanına gelirsek herkes bize karşı gerçekten çok sıcakkanlı ve yardımseverdi.

 Ve tabii ki, proje sırasında birçok farklı uluslardan arkadaşlar edindim ve onlarla farklı dillerde iletişim kurmaya çalıştım. Hatta birbirimizin dillerinden bazı tabirleri birbirimize öğrettik. Orada edindiğim arkadaşlarımı çok özleyeceğim. Hepsiyle ayrı ayrı hem proje çalışmaları sırasında hem de kalan serbest zamanlarda harika vakitler geçirdim. Birlikte filmler izledik, şarkılar dinledik, güldük, eğlendik, sohbet ettik. Ve birbirimize farklı konularda hep yardımcı olduk.

 Bu proje birçok yönden benim ilkim oldu ve bana harikulade deneyimler kazandırdı. Bana bu ilk deneyimimi yaşamama fırsat veren Anka Youth NGO ya teşekkür ederim. 🙂

Write a Message