Lüksemburg günleri: Ebrar’ın ilk proje heyecanı

Ebrar Kayış

Merhaba😊

Ben Ebrar. İstanbul Aydın Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Birazdan anlatacağım proje benim ilk gençlik değişim projemdi. Daha önce böyle bir etkinlikte hiç bulunmamıştım. Anka Youth sayesinde ilk adımımı atmış bulunmaktayım.

Projemizin ismi Dig’IT ON ve bir Erasmus+ projesiydi. Lüksemburg, Weicherdange’da gerçekleşti.

Kısaca projemizin amacı ve konusundan bahsetmem gerekirse gençlerin aktif katılımını desteklemek ve dijitalleşen dünyaya nasıl ayak uydurabiliriz, dijital ortamda nasıl aktif katılım sağlayabiliriz bunu gördük. Bu proje çok farklı kültürlerden gençlerin bir araya gelerek gece gündüz birbirleriyle fikir alışverişi yaptığı aynı zamanda çok fazla eğlendiği bir ortam sundu bizlere. Bizlere bu tarz projelere, stajlara nasıl ulaşım sağlayabileceğimizi gösterdiler. Bilmediğimiz çok fazla şey olduğunu gördük ve eksik olduğumuz konuları hep birlikte hallettik. Benim bu projeden aldığım çok fazla katkı var. En çok katkı aldığım durum kendi yaşıtlarımda dünyanın birçok yerinden gençle bir araya gelip grup etkinlikleri yapmak, fikir alışverişinde bulunmak birbirimizin eksiklerini tamamlamak derdim. Farklı fikirlere, görüşlere her zaman çok açık bir insanım fakat yaşadığımız yerde böyle bir ortamı yakalamak maalesef çok zor. Keşke hiç bitmese dediğim 8-9 gün yaşadım. İlk başta kendimi rahat hissetmeyebilirim çekinebilirim diye düşünüyordum ama aksine çevremdeki insanları gördükçe daha da aktif oldum. Gitmeden önce herkes gibi korkularım endişelerim vardı. Ama başka bir ülkeye adım attığın anda herkesin şaşkın ve mutlu olduğunu özetle senin gibi olduğunu gördüğünde hepsi uçup gidiyor. Geri döndükten sonra asla eski ben değildim.

Bu yazıyı okuyan herkesin böyle güzel bir deneyim yaşamasını çok isterim. İlk adımı attıktan sonra gördüklerinizle duyduklarınızla eminim daha fazla proje deneyimi isteyeceksiniz.

Anka Gençlik Derneği, Argus Technology ve Cococnutwork’e bana bu unutulmaz fırsatı sağladıkları için teşekkür ederim.  

Write a Message